Są takie rzeczy z kategorii “Gdybym wiedziała to wcześniej…”

Pojęcie self conceptu i jego znaczenia dla życia zaliczam dokładnie do tej kategorii.

Nieodzownym elementem sukcesu jest  również odpowiedni self-concept, który jest najważniejszym paradygmatem sterującym naszym życiem. Co to jest paradygmat wyjaśnia słownik języka polskiego PWN to “przyjęty sposób widzenia rzeczywistości w danej dziedzinie, doktrynie itp.”

Self-concept, czyli pojęcie własnej koncepcji siebie zakotwiczony w naszej podświadomości odnosi się do tego, jak widzimy siebie i jak oceniamy swoje własne zdolności, cechy, przekonania oraz wartość. Jest to subiektywna i osobista ocena samego siebie, która kształtuje nasze myśli, emocje i zachowania. To wewnętrzny obraz samego siebie, który mówi co możemy, a czego nie możemy w życiu, jak może nas traktować świat, a jak nie może, co jest dla nas dostępne, a co nie. Self-concept jest kluczowym elementem wpływającym na spełnianie marzeń i osiągnięcie sukcesu i obfitości finansowej w naszym życiu. Oto kilka aspektów, które pokazują jego znaczenie w naszym życiu:

1.Wpływa na cele i marzenia: Twój self-concept kształtuje to, jakie cele i marzenia sobie wyznaczasz. Jeśli wierzysz w swoje możliwości i uważasz siebie za kompetentną osobę, będziesz bardziej skłonna dążyć do ambitnych celów i takie będziesz sobie systematycznie wyznaczać

2. Ma wpływ na poziom pewności siebie: Osoby z pozytywnym self-conceptem często wykazują większą pewność siebie. Wierzą w siebie, co pomaga im podejmować ryzyko i wyzwanie, nawet w obliczu przeciwności.

3. Kształtuje twoje podejście do sukcesu i porażki: Twoje przekonania na temat własnej wartości wpływają na to, jak reagujesz na sukcesy i porażki. Pozytywne self-concept może pomóc ci zachować równowagę emocjonalną i uczyć się z każdej sytuacji.

4.Wpływa na twoje relacje: Twój obraz siebie wpływa na to, jakich ludzi przyciągasz do siebie, jakie nawiązujesz i jakie utrzymujesz relacje z innymi ludźmi. Jeśli masz pozytywny, tzw. wysoki self-concept przekłada się to również na biznes, ponieważ jesteś bardziej otwarta na zdobywanie nowych przyjaciół i partnerów biznesowych.

5.Motywuje do rozwoju: Wysoki self-concept jest z reguły motorem do ciągłego rozwoju i doskonalenia siebie. Osoby wierzące w siebie, ceniące swoją wartość są bardziej skłonne do inwestowania w naukę i rozwijanie swoich umiejętności bez poczucia winy.

6.Pomaga w pokonywaniu przeciwności: Silny self-concept pomaga w  pokonywaniu przeciwności i trudności, ponieważ wierzysz w siebie, ufasz swoim umiejętnościom do radzenia sobie z trudnościami, a także z reguły nie masz problemu z proszeniem, gdy trzeba o wsparcie. To zaś wszystko sprawia, że nawet jeśli na drodze pojawiają się trudności, przechodzisz przez nie dużo łatwiej.

7. Wpływa na twoje decyzje życiowe: Twój self-concept często wpływa na to, jakie decyzje podejmujesz w życiu takie,  jak wybór zawodu, miejsca pracy, wysokość zarobków,  partnera życiowego, miejsca zamieszkania, etc.

Self – concept jest paradygmatem, który kształtuje się w nas od początku naszego pojawienia się na świecie. Jego wpływ na nasze życie jest olbrzymi. Kiedy odkryłam jego znaczenie i  zmieniłam go (wciąż go aktualizuję:)) moje życie diametralnie zaczęło inaczej wyglądać, oczywiście na plus.

Warto pracować nad budowaniem pozytywnego, wspierającego osiąganie naszych celów self-conceptu, ponieważ ma on ogromny wpływ na nasze osiągnięcia i satysfakcję z życia. Świadomość swoich przekonań i systematyczna praca nad nimi pomaga osiągnąć większy sukces,  spełnienie osobiste oraz zawodowe marzenia.

Od czego zacząć?

M.in. odpowiadając sobie na pytania jakie mamy przekonania na swój temat, na temat życia, możliwości, relacji, osiągania tego, co chcemy, pojawiania się w naszym życiu dobrych rzeczy, finansów, zdrowia, etc. Kiedy to mamy należy zweryfikować, czy to są przekonania, wzorce mentalne, które służą temu, co chcemy w życiu mieć, czy one nas wspierają, czy my się z tym dobrze czujemy. Jeśli odpowiedź brzmi nie, należy zmienić je na wspierające. Poza samą zmianą przekonań warto zwrócić uwagę na nasze działania wobec siebie – czy to, co robię każdego dnia jest wynikiem podejścia do siebie z miłością, szacunkiem, uznaniem? I ponownie warto się temu przyjrzeć i zacząć wprowadzać zmiany.

Dużo więcej o programach w naszej podświadomości, na temat self conceptu oraz jak napisać nowy self concept mówię w warsztacie “Mistrzowski Self Concept”.

Natomiast bezpłatne zestawy wspierających afirmacji można znaleźć na moim kanale YT Zmiana wzorców myślenia. Urszula Jaworska [KLIK]

 

Z najlepszymi życzeniami,

Urszula

Urszula Jaworska © 2022 | Polityka prywatności | Regulamin

Made by Do IT Girl

Urszula Jaworska © 2022 | Polityka prywatności | Regulamin

Made by Do IT Girl