W jaką bajkę o sobie uwierzyłeś, czyli jak orzeł uczy nas przekraczać mentalne ograniczenia i zbudować wysoki Self Concept.

„Aby osiągnąć wyższy poziom istnienia, musisz przyjąć wyższą koncepcję siebie.

Jeśli nie wyobrażasz sobie siebie jako innego niż jesteś, to pozostaniesz taki, jaki jesteś”.

Neville Goddard

Stara indiańska legenda opowiada o jajku orła, które znalazło się w kurniku. Nikt go jednak nie zauważył i pisklę orła, mimo odmiennego wyglądu, zostało wychowane na koguta. Aż pewnego dnia…

Orzeł-kogut zobaczył na niebie szybującego tajemniczego ptaka. Serce zabiło mu szybciej i sam zapragnął wzbić się w powietrze. Matka kura wyjaśniła mu jednak, że jego życie to twarde stąpanie po ziemi, a nie bujanie w obłokach. Jego obowiązki to opieka nad innymi kurami i całym podwórkiem.

Orzeł-kogut do końca swoich dni żył w przeświadczeniu, że nigdy nie poleci. Ta historia mogłaby się tutaj skończyć. Ale przecież skoro tu jesteś, to być może już wiesz, że w polu nieograniczonych możliwości istnieje takie zakończenie, które stworzysz.

Istnieje alternatywne zakończenie, które można wybrać – jeśli tylko tak dziś zdecydujesz. Prawda?

Alternatywne zakończenie może wyglądać tak: Orzeł  jednak poszedł za głosem serca i za swoimi marzeniami. Wzbił się w niebo i odkrył swoją prawdziwą naturę, ciesząc się do końca swojego życia z tego, że odkrył kim naprawdę jest, z wolności, jaką dzięki temu wyborowi sobie dał, wdzięczny sobie za zmianę, jakiej dokonał.

W jaką historię o sobie Ty uwierzyłeś?

Pomyśl przez chwilę za czym tęsknisz?

Idźmy dalej. Czy pomyślałeś kiedykolwiek, że być może jedyną  przyczyną ograniczeń, niezadowolenia, niedostatku, których doświadczasz w swoim życiu  jest ograniczona koncepcja siebie? (uprzedzam, to może zaboleć, ale tylko na moment)

Ta historia pokazuje nam, że nasza koncepcja siebie jest podstawą budowy naszego życia, warunkując poprzez to doświadczenia, jakie nas spotykają. Nasze dotychczasowe wierzenia, obawy, ograniczenia, są jedynie obciążeniem, które zatrzymują nas w obecnym stanie naszej świadomości, tworząc przez to naszą rzeczywistość. Nasza rzeczywistość jest bowiem skutkiem naszego stanu świadomości.

Nie zmieniając koncepcji siebie nieświadomie rezygnujemy z najlepszej wersji naszego życia, wielu dóbr, jakie są dla nas przygotowane i otrzymania tego, co pragniemy. Jeśli chcemy przekroczyć dotychczasowy poziom w jakim jesteśmy, musimy poniekąd porzucić nasze dotychczasowe ja, czyli koncepcję obecnego siebie i zmienić ją, a inaczej zmienić Self Concept ( w skrócie S.C.). Nasze myśli i uczucia kreują naszą rzeczywistość. A te wynikają m.in. z naszego wyobrażenia o sobie i naszym życiu.

Pojęcie Self Conceptu używane jest w psychologii (rozpowszechnione za sprawą Carla Rogersa) oraz  m.in. w wykładach Nevilla Goddarda, które jest podstawą jego nauk.

Self Concept  nie jest techniką. To wyobrażenie samego Ciebie, obraz, jaki wytworzyłeś – w dużej mierze do tego momentu nieświadomie – na swój temat (podobnie jak orzeł). To wyobrażenie zbudowałeś m.in na bazie tego, co o Tobie, do Ciebie mówiono, czego doświadczyłeś, jakie prawa i historie słyszałeś. Większość z tego została zakodowana w nas w okresie dzieciństwa i dorastania, albowiem wówczas tworzy się najwięcej naszych filarowych przekonań.

Od tego, jaki mamy Self Concept, zależy w naszym życiu niemal wszystko: to, czego w życiu doświadczamy ( jak traktują nas ludzie, jakie mamy relacje, jakie sytuacje nas spotykają, jakie są nasze finanse, zdrowie, uroda, jakie sukcesy osiągamy etc.), a także to, jak szybko otrzymujemy to, co chcemy. To wystarczająco, by chcieć przyjrzeć się temu zagadnieniu szerzej.

Potocznie mówi się, że mamy wysoki lub niski Self Concept w zależności od tego, jak wysoki poziom swojego bycia/ życia osiągamy, jak bardzo jesteśmy twórcą własnego życia, a jak bardzo tkwimy w stanie ofiary, której życie, ludzie i okoliczności narzucają swoje koncepcje i reguły gry, a my czujemy, że niewiele od nas zależy.

Czy musimy zwracać na tym swoją uwagę? Nie musimy w ogóle skupiać się na Self Concepcie, jeśli w naszym życiu jest tak, jak chcemy lub zwyczajnie nie chcemy nic zmienić. Tak też jest w porządku.

Chcąc natomiast trwale i zasadniczo zmienić swoje życie, a w nim poszczególne obszary (kariera, finanse, relacje, zachowania ludzi wobec nas, samopoczucie, zdrowie, etc) powinniśmy podnieść do najwyższego poziomu nasz Self Concept. W praktyce oznacza to zmianę założeń i przekonań, jakie mamy na temat siebie, naszego życia i tego, jaką mamy moc sprawczą (moc kreacji/manifestacji).

Rezultaty zmiany

Wysoki Self Concept sprawi, że staniesz się wolny i niezależny od okoliczności na zewnątrz, stale będziesz doświadczał stabilności emocjonalnej (wolność od huśtawek nastrojów :)), odczujesz wzrost poziomu satysfakcji i zadowolenia tak z siebie, jak i ze swojego życia, poczujesz sprawczość i moc, zaczniesz świadomie tworzyć każdy swój dzień, przestaniesz doświadczać sinusoidy (raz na górze, raz na dole, raz dobrze, raz źle), zmienisz swoje życie, zamanifestujesz z szybkością i łatwością to, co chcesz, a nade wszystko nawet, jeśli zdarzy się coś, co wytrąci Cię z twojego optymalnego stanu bycia, będziesz wiedział, co robić i jak szybko powrócić do swojego poziomu.

Brzmi prosto 🙂 To dlaczego spora, a nawet większa część ludzi, których mamy w swoim otoczeniu tego nie doświadcza? Ponieważ tak, jak orłowi pośród kur trudno uświadomić sobie, że jedynie jego stan świadomości, koncepcja siebie, jaką od maleńkiego wytworzył w sobie jest tym, co powstrzymuje nas przed lataniem.

Chcesz to zmienić?

Zapraszam na warsztat LINK

lub umów się na bezpłatną konsultację ze mną TUTAJ

Ściskam mocno,

Urszula