Emocje po stracie, odbudować siebie po rozstaniu

“Nie przeciągaj pożegnania, bo to męczące. Zdecydowałeś się odejść, to idź”.

Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę     

Wszystko płynie, mówił Heraklit, a my dziś wiemy, że wszystko podlega nieustannym zmianom i transformacjom. Czasem bywa tak, że ta zmiana związana jest ze stratą bliskiej osoby, jej odejściem, rozstaniem, rozwodem. Czasami ta zmiana wywołana jest poprzez stratę ważnych dla nas rzeczy. Potrzebujemy wówczas przystosować się do innego życia.

Emocje wynikające z reakcji na stratę pojawiają się zawsze. Rozwód i utrata pracy, to jedne obok śmierci ukochanej osoby niezwykle bolesne, trudne, czasem wręcz traumatyczne doświadczenia. Dzieje się tak, ponieważ w naszym życiu zachodzi znacząca zmiana, w trakcie której często dochodzi do utraty poczucia bezpieczeństwa, spadku pewności siebie, poczucia własnej wartości i poczucia kontroli nad własnym życiem. Nasze dotychczasowe warunki życia ulegają zmianie.

Oto niektóre sytuacje, które mogą wywołać tę reakcję:

Rozwód

Kamila. Siada wieczorami samotna w domu. Kilka tygodni temu rozwiodła się. Trzy miesiące wcześniej mąż oznajmił, że tak naprawdę zawsze źle się czuł w tym związku, czuł się niedoceniony, niedowartościowany, czuł się, jakby miał nie żonę, a mamę i że tylko tak naprawdę liczyło się jej zdanie, ponieważ ona go nigdy nie słuchała. Buduje właśnie nową rodzinę. Kamila wiedziała, że między nimi nie układa się najlepiej, jednak były mąż nigdy jasno nie komunikował, co tak naprawdę się dzieje. Kiedy to powiedział, było za późno na reakcję. Z dnia na dzień została sama, z poczuciem, że jest gorsza, odrzucona, zdradzona. Poczucie pewności siebie, własnej wartości i energia do działania spadły do poziomu wystarczającego jedynie „do przeżycia”. Kamila przyszła do mnie, aby odzyskać wewnętrzny spokój i wiarę w siebie, otworzyć się na lepsze finanse oraz zbudować na tyle pewność siebie, aby otworzyć własny biznes, o którym kiedyś marzyła.

Oddzielenie od rodziny

„Łukasz odkłada komórkę. Czuje złość na byłą żonę. Nie potrafią się porozumieć w kwestii  wychowania dzieci. Wartości mają odmienne. Łukasz tęskni za córkami. Czuje się w potrzasku. Wciąż doświadcza tych samych problemów. Nie umie sobie z nimi poradzić. Ma wrażenie, jakby tracił  kontrolę nad życiem. W pracy coraz gorzej mu się skoncentrować na nowych działaniach. Zajmuje odpowiedzialne stanowisko, gdzie potrzebuje motywacji i koncentracji”. Łukasz przyszedł do mnie, aby poradzić sobie z negatywnymi myślami, spadkiem motywacji, poczuciem braku kontroli i wpływu na to, co się w jego życiu dzieje, by odzyskać spokój i nauczyć się zwiększać koncentrację na swoich celach.

Toksyczny związek

„Anna odeszła po 8 latach z toksycznego związku, w którym doświadczyła przemocy emocjonalnej i finansowej. Związek doprowadził ją do całkowitego wyczerpania psychicznego i fizycznego. Obecnie były partner chce odebrać jej dziecko. Boi się o pracę, o pieniądze, o dziecko. Mimo wielu kwalifikacji, doświadczenia w pracy i dobrego stanowiska, jakie zajmuje, nie wierzy w siebie. Stres i lęki sprawiają, że Anna ma problemy ze snem, koncentracją. Czuje się wyczerpana. Poczucie beznadziejności oraz frustracji opanowało wszystkie obszary jej życia. Nie wierzy, że może mieć lepszą pracę, zarabiać więcej i być w dobrym związku”. Anna przyszła do mnie, aby odzyskać siebie, poczucie własnej wartości, energię i otworzyć się na nowy etap w życiu. Chce poczuć, że jest ważna i może być kochana.

Odrzucenie

„Monika 3 lata była w związku z Markiem. Ich wzajemna relacja uległa na tyle pogorszeniu, że Marek z dnia na dzień zerwał i wyprowadził się. Monika ma problemy z zaakceptowaniem nowej rzeczywistości, pojawiają się problemy ze snem, zmniejszony apetyt, nie potrafi odnaleźć sposobu na egzystowanie w nowej perspektywie. Odczuwa lęk o przyszłość”. Monika przyszła do mnie, aby przestać wracać nieustannie do tego, co się wydarzyło, chce poczuć wewnętrzny spokój i skoncentrować się na przyszłości.

Kiedy psują się stosunki z ważną dla nas osobą zazwyczaj opanowują nas uczucie smutku, gniewu, a czasem beznadziejności i bezsilności. Następuje utrata równowagi i poczucie zagrożenie, odrzucenia, swego rodzaju zdrady.

Kiedy pracujemy głęboko z podświadomością, dochodzimy bezpośrednio do źródła tych emocji, a także przekonań, jakie powstały w naszej podświadomości w wyniku tego wydarzenia. Dzięki temu doświadczeniu zostają uwolnione emocje, które zatrzymują nas przy doznanej stracie nie pozwalając odzyskać równowagi, spokoju, i często, siebie. Uwalniamy się od emocji smutku, gniewu, żalu, odrzucenia, poczucia winy, które blokują nas na przeżywanie radości i miłości i nie pozwalają rozpocząć nowego etapu w życiu. Sprawia to, że zaczynamy rozumieć swoje realne położenie, zaczynamy dostrzegać swoje możliwości,  otrzymujemy dostęp do swoich sił i mocy. Wybaczenie na poziomie podświadomym niezwykle ułatwia uwolnienie się od niewidzialnej kontroli nad nami osób, które wyrządziły nam swego rodzaju krzywdę. Nasze myśli, uczucia, przestają być z nimi związane i wokół nich nieustannie krążyć. Ból doświadczeń przestaje dominować w codziennym życiu. Przychodzi uczucie ulgi. Powraca entuzjazm, radość.

Dzięki tak głębokiej pracy uwalniasz się od wpływu tych doświadczeń na swoje obecne życie i jesteś w stanie dużo szybciej, i łatwiej, odbudować swoje życie z poczuciem własnej wartości, odzyskanym spokojem wewnętrznym, podniesionym poziomem pewności siebie, otworzyć się na nowe możliwości, na nowy związek, lepszą pracę.

Pracujemy kompleksowo nad uwolnieniem emocji, a także nad odbudową poczucia własnej wartości, pewności siebie, wyznaczeniu celów i kreacji nowej rzeczywistości.

Chcesz wiedzieć więcej? Porozmawiajmy: https://calendly.com/urszulazjaworska/konsultacja

Twoje życie jest darem, a Ty jesteś godna/godzien tego, by przeżyć je jak najlepiej.