Jak zbudować pewność siebie?

Pewność siebie jest podstawową i fundamentalną umiejętnością, która pozwala łatwiej iść przez życie. Pewność siebie to stan, dzięki któremu łatwiej i szybciej osiągamy satysfakcję, i spełnienie w życiu zawodowym, i osobistym. Bez pewności siebie poruszasz się w życiu niczym auto, które pod maską ma 250 koni mechanicznych, a jedzie całą drogę na zaciągniętym ręcznym hamulcu. Niby poruszasz się do przodu, ale z oporem, z trudnościami, jakby wciąż wiatr wiał Ci prosto w twarz.

Kiedy towarzyszy nam brak pewności siebie nie wierzysz w siebie, nie ufasz swoim wyborom i decyzjom, wątpisz w siebie, w swoje umiejętności, często zastanawiasz się, czy sobie poradzisz.

W tym stanie często towarzyszą Ci różne destrukcyjnie działające myśli na swój temat, a Twój wewnętrzny głos jest zdecydowanym pesymistą i surowym krytykiem.

To stan, który nie wspiera nas w tym, jak chcemy żyć i co osiągnąć.

Dzięki pewności siebie:

 • budujemy dobre i pozytywne relacje z innymi ludźmi
 • osiągamy wyższe zarobki
 • łatwiej i szybciej spełniamy swoje marzenia
 • osiągamy większe sukcesy w krótszym czasie
 • jesteśmy bardziej skoncentrowani na teraźniejszości
 • mamy większą otwartość na nowe doświadczenia
 • mamy większe zaufanie do siebie, własnych umiejętności i możliwości
 • wpływa na większe poczucie kontroli nad własnym życiem

Kluczowym czynnikiem wpływającym na poczucie pewności siebie jest nasze najbliższe otoczenie w okresie naszego dzieciństwa (rodzice, rodzina, przyjaciele, szkoła, nauczyciele), a także nasze doświadczenia tak w okresie dorastania, jak i w życiu dorosłym.

Poczucie pewności siebie wynika z przekonań, jakie nabraliśmy na swój temat i temat naszego życia. Nie jest to stan stały i tak, jak dbamy o nasze domy i nasze auta tak, również należy wciąż dbać o nasz stan pewności siebie.

To, co jest jednak istotne, to uzmysłowienie sobie, że tak naprawdę nie jest ważny konkretny powód Twojej zaniżonej pewności siebie. Są rzeczy, na które nie miałaś/nie miałeś wpływu ani w dzieciństwie, ani w późniejszym życiu, kiedy np. przyszło Ci przeżyć jakieś trudne, traumatyczne, bolesne doświadczenie. To, co w tej chwili jest ważne, by móc zmienić poziom Twojej pewności siebie który odczuwasz teraz, to zdać sobie sprawę, że to, co ją ukształtowało to przeszłe doświadczenia. To przeszłe doświadczenia sprawiły, że w taki, a nie inny sposób oceniasz siebie. To przeszłe, nie obecne doświadczenia ukształtowały Twoje obecne przekonania, które masz o sobie samym. I to właśnie te przekonania kształtują Twoje obecne życie i projektują Twoją przyszłość.

Przekonania to nic innego jak utrwalone myśli, osądy, jakie masz na swój własny temat. Warto zamienić niewspierające przekonania na takie, które będą Ci dodawały siły, motywacji, energii do działania ukierunkowanego na kreowanie Twojego spełnionego prywatnie i zawodowo życia. Przekonania limitujące, np. „nigdy mi się nie uda”, „zawsze jestem ostatni”, „nikt nigdy mnie słucha”, „nikt się ze mną nie liczy”, „nie jestem kimś ważnym, by otrzymać to, co chcę” , itp.  blokują nas i zdecydowanie ograniczają nasze autentyczne możliwości osiągania tego, co chcemy i niestety sprawiają, że tracimy wiarę w siebie.

Jak zmieniamy przekonania?

Po pierwsze potrzebujemy zdać sobie sprawę z tego jakie one są.

Po drugie potrzebujemy konkretnego działania, poprzez zamianę nie wspierających wzorców, na takie, które nas wzmacniają. Robimy to poprzez pracę z umysłem podświadomym (np.hipnoza, autohipnoza, autosugestie, afirmacje, czyli przez skuteczną zmianę przekonań), a także nowe działania, które prowadzą do budowy nowych nawyków. Jednym zdaniem poprzez doświadczenie i praktykę 🙂

W ten sposób nasz umysł świadomy i podświadomy zostaną przekonane, że nie ma nic strasznego np. w proszeniu o pomoc, poznawaniu nowych osób, mówieniu swojego zdania, wnioskowaniu o podwyżkę 🙂
Wówczas za każdym razem, gdy zrobimy coś co do tej pory było dla nas wyzwaniem, automatycznie podnosimy poziom pewności siebie.

Nadszedł czas, abyś zdał sobie sprawę ze swojej wartości i zyskał pewność siebie potrzebną do odniesienia sukcesu.

Wykorzystaj moc swojego umysłu i zmień przekonania na swój temat.

Zapraszam Cię do pobrania niezwykłej Formuły Pewności Siebie, która regularnie powtarzana zbuduje w Tobie niezachwianą pewność siebie w osiąganiu swoich celów i spełnianiu swoich pragnień.

Link: pewność siebie

A teraz zapraszam Cię do ćwiczenia, które pomaga zmienić przekonania dotyczące pewności siebie. Znajdź spokojne miejsce, w którym będziesz mógł się skupić i około 10 minut dla siebie.

Ćwiczenie

 1. Zapisz  na kartce jedno ograniczające przekonanie na swój temat, które blokuje Twoją pewność siebie. Pytanie, które może Ci w tym pomóc: „Co sądzę na swój temat w sytuacji x?”
 2. Wypisz teraz 5 faktów, które zaprzeczają Twojemu ograniczającemu przekonaniu, np. „W zeszłym tygodniu wykonałem 10 telefonów do nowych klientów, we wtorek poprosiłem o pomoc przyjaciela, w ubiegłym miesiącu przygotowałem i omówiłem prezentację przed grupą nowych osób, wczoraj zapytałem nieznajomego o drogę i chwilę z nim rozmawiałem.

Jeżeli nie potrafisz w tym momencie znaleźć żadnego faktu, nic nie szkodzi. To ćwiczenie czasem wymaga praktyki i nauki zauważania tych sytuacji, w których potrzebowaliśmy się wykazać pewnością siebie.

Przejdź do kolejnego kroku.

3. Wypisz 1 małe działanie, którego podejmiesz się każdego dnia, co drugi dzień, 3 razy w tygodniu, aby zmienić swoje przekonanie, np. „Trzy razy w tygodniu zrobię live na FB, codziennie podejdę do jednej nieznajomej osoby i zapytam o coś, raz w tygodniu wypowiem swoje zdanie na spotkaniu ze współpracownikami, każdego dnia wyrażam swoje zdanie/opinię/pogląd mojemu Partnerowi/Partnerce.”

Pamiętaj, że na początek ma to być mała rzecz! Taka, która jest dla Ciebie możliwa na teraz do wykonania. Jeśli poczujesz opór po utworzeniu tego działania, zadaj sobie pytanie – „Co jeszcze mniejszego mogę zrobić?”. Pamiętaj jednak, że to zadanie ma wesprzeć Ciebie w zmianie przekonań na temat pewności siebie 🙂

Zwiększaj stopniowo poziom trudności i staraj się robić z czasem coraz częściej i coraz trudniejsze rzeczy.

 1. Raz na tydzień wracaj do punktu nr 2 i zapisuj 5 kolejnych faktów, które potwierdzają Twoją pewność siebie. Systematycznie podnoś poziom trudności.
 2. Zakończ ćwiczenie w momencie, w którym już przestaniesz wierzyć, że jest jakiekolwiek ograniczające Cię przekonanie 🙂

Powodzenia!

Ściskam Cię mocno,
Urszula